Денес

Широк Сокак е исчистен од снегот и прооден, а битолчани и покрај студеното време повторно на кафе или на прошетка на чист воздух. Врнежите снег преку ден ги паднаа и…
Целиот свет со своите убави страни култура, јазик, занаменитости влезе во училниците на Основното училиште „Тодор Ангелевски“ во Битола. Училиштето девет недели беше дел од интернационалниот проект „Волшебна интеркултурална мрежа…
Времето утре, понеделник, 17 декември, ќе биде претежно облачно и студено со повремени локални врнежи,  главно од снег.  Повеќе врнежи ќе има попладне во западните делови од земјава.  Минималната температура…
Битолчанецот Горан Милевски и понатаму останува на челната позиција на Либерално –демократската партија. На седмото Изборно собрание што се одржа денес Горан Милевски беше реизбран за лидер на партијата. Од…
Битолското село Кравари доби нова  детска градинка, која има капацитет да прими 40 деца на претшколска возраст. Градинаката ќе работи во состав на ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“, а за оваа…
Во време кога сите размислуваат како да заминат оттука, Младинскиот културен центар од Битола и Инфо клубот со поддршка од Општина Битола,  УНДП и Фонд за иновации и технолошки развој,…
По повод 100 годишнината од завршувањето на Првата светска војна, денеска започна дводневната конференција „Социо-културни аспекти на Првата светска војна“ во организација на НУ „Завод и музеј“-Битола и ЗРАТ Љубојно.…
Во Генералниот конзулат на Република Бугарија во Битола ,градоначалникот на општина Новаци Љубе Кузмановски и Генералниот конзул на Р.Бугарија во Битола, Димитар Иванов потпишаа договор за доделување на неповратна финансиска…
РЕК Битола ја информира јавноста дека во текот на денот ќе изврши планирано исклучување на Блок 3. Планираното исклучување се прави поради превентивна проверка и отстранување на помали дефекти, како…
Раководителот на Подрачната единица на  Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, Методија Илиевски, денеска  повторно беше на терен помеѓу производителите на тутун на откупните пунктови во Општина Могила. 
Со повеќе активности СВР Битола го одбележа Денот на превенцијата, 9 Декември. Во посета на полицијата денеска беа ученици и децата од ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“ 
Со бехатон плочки извршена е реконструкција на улица во селото  Градешница, Општина Новаци. Реконструкцијата е  во вкупна должина од 640 метри,а  се одвиваше во две фази со средства обезбедени од…
Општина Новаци започна со изградба на атмосферска канализација во населеното место Новаци во должина од 450 метри .Средства се обезбедени  по договорот за отстапување на  средства од фосилни горива со Министерството…
Времето утре вторник, 11 декември, ќе биде променливо облачно и студено, а на места ќе провејува  снег. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура во Битола ќе се…
По петгодишни патешествија и маки на битолчани, по други градови да вежбаат за практичен дел од испитот за возачка дозвола, ниту одлуката за изградба на полигон во Битола  не помина…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани