2win800x200

Денес

Викендов речиси 2000 гледачи го следеа филмскиот маратон на 3 Д киното во Битола организиран од Центарот за култура. -Сега во 2019 го прославивме 6 роденден на 3 Д киното…
За прв пат во село Долно Српци се гради парк. Со изградбата на овој парк и опремување на истиот со современа урбана опрема и хортикултурно уредување, овој дел од село…
ОУ „Стив Наумов“ годинава го одбележа својот патрон празник во знакот на екологијата. Учениците на ликовниот и литературниот конкурс твореа на тема „Кажи ѝ гласно на планетата Земја“, со цел…
На 24 октомври во СВР Битола, 41-годишна жена од Битола пријавила дека во периодот од 15 до 24.10.2019 нејзината малолетна ќерка била физички нападната од нејзин соученик. Се работи на…
СОНК не го прифати предлогот на Министерството за образование и Владата за зголемување на платите во  образование и наука за 10 отсто,  од април 2020 година и најави штрајк за…
Успешна реализација на манифестацијата „Незаменливиот вкус на традицијата“ во организација на Здружението за едукација на земјоделци „Зелена берза“-Битола. Сите вкусови и бои на традиционалните македонски производи денеска беа претставени на…
Изведбата на северната трибина на Градскиот стадион под Тумбе кафе, во напредна фаза на реализација. Ликот веќе може да се дефинира, објави Општина Битола.
Дали бившиот градоначалник на Битола Владимир Талески , обвинет за случајот „Транспортер“се вклучува во претстојната кампања за следните парламентарните избори најавени за во април. Ова е прашањето што се наметнува…
Александар Литовски, историчар и член на македонската експертска комисија за спроведување на договорот со Бугарија ја демантира  веста објавена вчера на еден портал дека премиерот Зоран Заев вршел притисок врз…
17 годишниот Рамон Казимов го освои златниот медал на Државното првенство во бокс што викендов се одржа во Охрид. Казимов се натпреваруваше во категорија од 69 килограми. Неговиот тренер Александар…
Класнето, Марија Магдалена Петковска Микаровска, со своите приврзаници ги исчисти дворовите на старата општинска зграда и објектот каде што порано беше сместен штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Ова се објекти кои веќе…
Учениците и одденската  наставничка Јасмина Танчевска од ОУ ,,Елпида Караманди"се меѓу финалистите од 49 училишта во земјава кои подготвија креативни и едукативни игри за да го претстават НАТО.  ,,Подготвивме игра…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани