Денес

Двајца битолчани и двајца скопјани биле уапсени откако полицијата кај нив пронашла паковки со хероин, информира СВР Битола. На уапсените им е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во…
На 29 Ноември во 1943 г. во градот Јајце, Босна и Херцеговина, се одржало  ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ НА АНТИФАШИСТИЧКОТО СОБРАНИЕ (ВЕЌЕ) НА НАРОДНОТО ОСЛОБОДУВАЊЕ НА ЈУГОСЛАВИЈА (АВНОЈ). АВНОЈ бил највисоко политичко…
Драматургот Горан Стефановски, кој вчера почина на 66 годишна возраст во Англија, ќе биде кремиран, а по негова желба пепелта ќе биде расфрлена во водите на Охридското Езеро. Пријатели на…
Граѓаните немаат доверба во Агенцијата за вработување, не веруваат дека активните  мерки и програми за вработување  можат да им помогнат при вработување, ниту пак дека се доволно ефикасни. Ова го…
По кусо боледување во Кентербери, Англија, на 66 годишна возраст почина Горан Стефановски, еден од најреномираните македонски драмски писатели. Тој беше автор на легендарните и популарни драми „Јане Задрогаз“, „Диво…
Градоначалничката Наташа Петровска денеска ги прими ракометарките од ЖРК „Пелистер“ кои со победата над тимот „Ле Сал“ од Малта, и во гости и  на домашен терен, се пласираше во осминафиналето…
Вандали ноќеска со прегорено масло ја испрскале фасадата на подрачното основното училиште „Кочо Рацин“ во селото Беранци, Општина Могила. Со прегорено масло од трактор испрскана е влезната врата и влезните…
Во тек е постапка за расчистување на случајот со оштетувањето на граничните камења на македонско-грчката граница и нивно обновување, соопштија од Министерството за надворешни работи на РМ.
Битолчанецот Александар Лозановски ѝ предложи брак на својата девојка Софија Крстевска на видиковецот на Пелистер од каде како на дланка се гледа цела Битола. Фотографиите и куса вест за овој…
Работник од комуналното претпријатие го чисти така наречениот штит на коњаникот во центарот на Битола. Се работи за фонтаната,чиј горен дел денес беше подигнат за да се исчисти сметот што…
Јавното претпријатие „Комуналец“ во соработка со Општина Битола, градинките и училиштата кај децата од мали нозе ќе гради навики за селектирање на отпадот. Претпријатието ќе распореди 70 канти со големина…
На свечена церемонија, денеска, Ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски" во Битола,  Сашо Коруновски, на црногорскиот министер за надворшени работи и редовен професор на Универзитетот во Црна Гора, Срѓан Дармановиќ,…
Младинската невработеност е речиси двојно поголема од просечната стапка на невработеност во Македонија, што е висок процент и покрај мерките што државата ги презема години наназад преку плаќање на придонеси…
Новинарот Кенан Хасани од Битола на 78 години почина вчера по кратко боледување, а беше погребан денес. По професија беше учител и новинар, пишуваше за весниците на албански јазик „Коха“,…
Снегот предизвика големи проблеми и оштетувања на повеќе места низ градот на  преку 300 дрвја и садници. Од ЈП „Комуналец“ соопштија дека нивни екипи постојано се на терен и превземаат…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани