2win800x200

Денес

Ученици од Битола во соработка со Регионалното географски друштво „Геосфера“ и Астрономско друштво од Битола на едукативната изложба „Патување низ сончевиот систем“ сонцето го намалија 23 милијарда пати, како да…
Собирачите на лековити, ароматични, овошни и шумски растителни видови се вљубеници во Националниот парк Пелистер и не ги оштетуваат растанијата, но некои од нив треба да внимаваат за себе да…
Средношколката Ивона Марковска-Нона (16) од Битола, денеска ја промовираше својата втора книга „Аурора“. Таа е ученичка во гимназијата „Јосип Броз Тито“ , а вели дека љубовта кон пишувањето ја има…
Во текот на вчерашниот ден се случи сообраќајна незгода на преминот на железничката пруга во близина на полигонот за обука и полагање на возачи од Општина Битола, на патот кој…
Ученици од нижото  и средното  образование од  Државно музичко училиште – Битола изнудија силни апаузи и воздишки на годишниот  завршен концерт што  се одржа на сцената  на НУ Народен театар…
Со пригодна приредба што се одржа под мотото „Биди виножито во нечиј облак“ ОУ „Коле Канинаски“ од Битола го одбележа својот патрон празник.
Наде Геневска Брачиќ етнолог, кустос советник во битолскиот Завод и музеј е прогласена за музејски работник за 2018 година. Наградата ѝ ја додели Меѓународниот совет на музеите -ИКОМ Македонија во…
Продолжува обележувањето на  пешачките премини во Битола, со неколку екипи на терен.  Денеска се работи  на улицата „Партизанска“, а според динамиката на терен, ќе се продолжи и во останатите делови…
Се реконструра улицата „Кленовец“ во Битола со нова канализациска и водоводна мрежа, а градоначалничката Наташа Патеровска најави и партерно уредување на оваа улица. -Промена на канализација и водовод на крак…
Средномесечните концентрации на ПМ 10 честичките во Битола во април биле под максимално дозволените граници од 40 микро грами на метар кубен, а во последната недела од месецот може да…
 Магистралниот пат Прилеп- Ресен кој поради свлечиште беше затворен за сообраќај околу два месеци денеска од 12.50 часот е пуштен за сообраќај, информира АМСМ. Сообраќајот на овој патен правец на…
Започна имплементацијата на проектот „Кинокултура“, откако денес  во Општина Воден, Република Грција,  се одржа Kick of meeting –состанок,  со кој стартува реализацијата на конкретните активности предвидени со проектот од програмата…
Од денеска  во  Центарот за култура во Битола  е поставена 44. Државна изложба на детски ликовни творби на тема-„Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“. Поставени се 64 ликовни…
Влезовите, односно излезите од  Битола, критичните сообраќајни точки и локации кои во изминатиот период се покажале како критични места за кражби да бидат покриени со видео надзор. За ова при…
Со избор на членови на Управниот и и Надзорниот одбор на утрешната Седница на Советот на Општина Битола, почнува поцесот на формирање на новото јавно претпријатие кое ќе стопанисува со…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани