2win800x200

Денес

Ред се чека за тобоганите  во паркот за деца и лица со посебни потреби во Градскиот парк во Битола. Иако паркот се уште не е официјално промовиран сепак од најмали…
АД ЕСМ  донираше 10 илјади евра за фотоволтаична централа на Техничкиот факултет во Битола со што уште еднаш се потврди долгогодишна соработка меѓу компанијата и факултетот. Централата ќе се постави…
Во рамки на месецот на науката Македонското научно друштво од Битола и Здружението за наука и иновации „Сајанс“ од Велес потпишаа меморандум за соработка, а целта е континуирана размена на…
Учениците од второ одделение од ОУ „СВ.Климент Охридски“-Битола денеска го посетија Градскиот пазар во Битола и заедно со вработени од ЈП Пазари се запознаа со работата и активности на претпријатието…
Јана Ристевска и Христина Врчковска челнови на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методи“се закитија со награди на претстижниот конкурс во Канагава, Јапонија. Мадали, награди и врвни признанија за членовите…
Земјотрес со магнитуда од 3,3 степени е почувствуван во Битола и околината во  15 часот и 27 минути. Јачината на земјотресот е 4 степени според Европската макросеизмичка сала Епицентарот е…
Говорот на омраза е наше  секојдневие, посебно на социјалните мрежи,  но пошироката јавност не е многу информирана што точно значи тоа.
На денешен ден, 11 ноември 1943 г. во селото Винени, Леринско, Егејски дел на Македонија, е формиран НАРОДНООСЛОБОДИТЕЛНИОТ БАТАЛЈОН „СТИВ НАУМОВ“.
Како да се направи систем со кој храната наместо во ѓубре ќе заврши кај оние на кои им е најпотребна. Ова е целта на проектот „Храна на вистинска адреса“ кој…
Во завршна фаза се активностите за изградба на паркот за деца и лица со посебни потреби. Веднаш штом се завршат сите потребни процедури, паркот ќе биде пуштен во употреба. За…
Битолчани и оваа есен се пред нов предизвик за пошумување на ридот над населбата Баир. Акцијата за пошумување  е најавена за во недела (17-ноември) од 11 часот  со збирно место…
Што е одржливост и што значи да се биде граѓанин е темата на меѓународниот проект „Одржливо живеење-Активни граѓани“, а домаќин на овие активности е СОУ „Таки Дасакало“ од Битола. Овој…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани