2win800x200

Денес

Со игра и песни на неколку светски јазици со многу возбуда, ракоплескања и подавање раце за поздрав учениците од ОУ Тодор Ангелевски ја пречекаа амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика…
Новиот грчки конзул Ахилеас Ракинас, чие доаѓање на оваа позиција се совпадна со одржувањето на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола, при денешната посета на градоначалничката Наташа Петровска даде предлози за…
Ракометниот гигант „Веспрем“ од Унгарија, вечерва ќе допатува во Битола, пред утрешниот натрпревар во СЕХА лигата со „Еурофарм Работник“, кој ќе се игра во спортската сала „Боро Чурлевски“. „Веспрем“ кој…
Информација за мерките што се преземени за подобрување на амбиенталниот воздух во Битола, по барање на опозицијата беше вонредна точка на дневниот ред на денешната седница на Советот. ВМРО-ДПМНЕ го…
Власта доби поддршка од независните советници од Поинаку за годишните програми за работа на битолските основини и средни училишта и за вработувањата по училиштата, додека советниците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против.
Со овации од публиката беа испратени хористите од хорот на Словенечкото здружение Триглав од Битола, при нивните минатонеделни настапи во Нова Горица во Република Словенија и Ријека, во Република Хрватска. 
Вработени од јавните претпријатија „Пазари“ и „Комуналец“ како и граѓани од околните населби од утрово го чистат просторот околу Новиот реонски пазар во Битола.Директорот на ЈП „Пазари“ Владе Атанасовски вели…
Час и половина граѓани од Битола, поддржувачи на опозициската ВМРО ДПМНЕ го чекаа лидерот на партијата  Христијан Мицкоски на најавената средба со битолчани.Партијата на  Мицковски најави дека денеска од 16…
Во периодот од 2 - 4 Октомври, во хотелот Епинал во Битола, ќе се одржи VIII СЕК –Симпозиум на етнолози конзерватори во организација на НУ „Завод и музеј“ - Битола,Министерството…
Иванчо Тоишевски, во името на  ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Христијан Мицкоски, денеска ги повика битолчани заедно да ја започнат обновата на Битола, а разговорите за тоа ги најави за утре со…
Половина  Битола вечерва петнаесетина минути остана без струја.
Националната установа Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Битола во соработка со   училиштето  за странски јазици „ Rosetta Stone“, Француската Алијанса Битола,  ОУ „Гоце Делчев“ – Битола и „Сумнал“ –…
Дефектот на цевководот на улицата „Васко Карангелевски“ е саниран и од 18 часот нормализирано е водоснабдувањето во тој реон на градот, потврдуваат од ЈКП „Водовод“-Битола. Денеска претпладне  пукна цевка Ф…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани