Денес

Регионалната манифестација „Тракторијада“ 2018 се одржа денеска во Битола. Целта на манифестацијата е да се мотивираат заинтересираните страни за нови пристапи кои ќе понудат разновидност на  економските активности, примена на…
Биомасата и нејзината искористеност за загревање  повторно ги седна на заедничка маса пограничните општини Новаци од македонска страна и Аминдео од грчка. Во Младинскиот културен центар во Новаци се одржа…
Протест за чист воздух се одржа попладнево пред Општина Битола во организација на независната советника група Поинаку. Присутните на протестот побараа да се преземат мерки за намалување на аерозагадувањето и…
Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на…
По повод новогодишните празници, Извршниот одбор на Здружението на пензионери од Битола, одлучи да додели новогодишни подароци на 40 деца од посебните паралеки во Основното училиште „Ѓорги Сугарев“. На овој…
Битолчани не покажаа голем интерес да ја искористат мерката за субвенционирање на велосипеди, средства издвоени од општинскиот Буџет. Иако често на социјалните мрежи многумина бурно реагираат за аерозагадувањето кое ,…
13 крвни единици беа собрани при вчерашната крводарителска акција што по повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби се одржа во просториите на Центарот за поддршка на лица со…
Штитениците во Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух, говор и глас “Кочо Рацин“ од Битола денеска се израдуваа со нов телевизор кој сите заедно ќе можат да го…
Граѓани, активисти за правата на животните  денеска се собраа пред Општина Битола,  барајќи подобри права за бездомните животни. Протестот беше организиран од „Независни активисти за права на животните„ со цел…
  Со презентација на проекти подготвени на германски јазик, 111 ученици од битолски училишта предводени од нивните професори го прославија 22 роденден на Здружението за македонско-германско пријателство и соработка од…
Пред неколку дена во дворот на училиштето „Крсте Петков Мисиров“ во Бистрица се случи незгода предизвикана од временските услови, но и од запуштеноста од страна на надлежните во изминатите години.…
Наташа Петровска ги заборави урбаните и месните заедници во Битола. Ветувањата на Петровска дека Битола ќе има моќни урбани месни заедници кои ќе служат како катче за дружба на граѓаните…
Само неколку години по Втората светска војна, на 30 ноември 1948 година, во бурни времиња на  обнова на државата, со висока еколошка свест на тогашните структури, Пелистер е прогласен за…
Раководителот на подрачната единица на Министерството за земјоделство во Битола, Методија Илиевски, денеска на терен направи обиколка на откупните пунктови за тутун. -Целта на оваа обиколка по откупни пукнтови беше…
Триесетишестгодишниот Б.М. од битолското село Гермијан  ги поместил и оштетил граничните камени меѓници меѓу Македонија и Грција и во полиција го признал делото, соопшти Министерсвото за внатрешни работи. Нема информација…

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани