2win800x200

Денес

Ахилес Ракинас е новиот грчски конзул во Битола. Денес му беше прв работен ден во Конзуларното преставништво на Грција во Битола и уште истиот ден присуствуваше на прославата за европска…
Во изградба е граничниот премин кај Маркова нога во Преспа. Обезбедени се 4,5 милиони евра за неговото отворање со цел да се подоби комуникацијата и економијата меѓу пограничните региони на…
Васко Ковачевски, генералниот директор на АД ЕСМ и Љупчо Кижевски, помошник-директорот за термоелектрани на директорот за производство, фотографирани при искачувањето на една од турбините во Паркот на ветерни електрани Богданци…
Професорка по солфеж во Државното музичко училиште во Битола, проф.Гордана Трајковска оваа година ја доби награда за повеќегодишно остварување во областа на музичката и балетска педагогија. Вака одлучи Комисијата за…
Гори ридот кај селото Лознани, Општина Могила.Читатели на Апла.мк кои патуваат од Прилеп кон Битола ни испратија фотографии од вечерва на кои се гледа дека огнот беснее, а чадот  го…
Поради градeжни  активности, од денеска во наредните три месеци, сообраќајот на магистралниот пат Битола-Прилеп ќе се пренасочува на регионалниот пат, информираат од АМСМ „Фабрика Карпош - АД Скопје известува дека…
Фествалот „Браќа Манаки“ во соработка со Македонски Желензици овозможува бесплатен групен превоз од Скопје со воз во Битола на настаните кои се дел од 40 фестивалско издание.
Ученици од ОУ „Св. Климент Охридски“ и ОУ „Стив Наумов“ го исполнија денешниот фестивалскиот ден на ИФФК „Браќа Манаки“.  Денеска децата имаа можност да го погледнат филмот „Дива Вештерка“, а…
„Пешачките премини и тротоарите се за деца, не за возила“. Под овој слоган денес и во Битола  започна одбележувањето на Европската недела на мобилност. Како дел од денешните активности, се…
Попладнево во Битола пристигна специјалниот гостин на 40. ИФФК „Браќа Манаки“, светски познатиот режисер Фатих Акин. 
„Едно кадро за мене, едно за историјата“ било мотото на браќата Милтон и Јанаки Манаки, кои со својот немирен дух ја измениле Битола. Балканската филмска историја почнала токму во Битола,…
Нова сценографија за гостите на црвениот тепих на 40 јубилејно издание на  ИФФК „Браќа Манаки“- Битола. Вечерва гостите на свечената церемонија  ќе имаат можност да поминат низ посебна комора со …
Битолчанката Мери Тошевска има потреба од донации на хумани граѓни за да го продолжи лекувањето во Ниш, Србија. Таа се движи со инвалидска количка, а медицинскиот третман што го добива…
Општина Битола го објави конкурсот за доделување на наградата „4-ти Ноември“ за 2019 година. Наградата се доделува на физички и прани лица како знак на општествено признание за значајни остварувања…
ИФФК „БраќаМанаки“ информира дека на еден ден пред почетокот на 40-тото јубилејно издание, во Македонија пристигна Едвард Лакман, годинашнит лауреат на Златна камера 300 за животно дело.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани