2win800x200

Денес

Во рамки на Културно-забавното Лето -Новаци 2019 во дворот на општината во Новаци се одржа 5-тиот културен настан “Разиграна општина Новаци”.
Готов е муралот што деновиве го наслика тимот на Hybrid Minds Crew на дел од фасадата на зградата кај Атпазар во Битола. Овој дел од зградата  со години беше лоша…
На денешен ден 28 јули во 1943 година, во Битола е убиен Стево ХРИСТОВСКИ–Патако, припадник на македонското националноослободително и комунистичко движење и учесник во Антифашистичката војна во Вардарскиот дел на Македонија.…
„За Црнобуки ни велеа што ќе правите таму, никој не знае тоа место на мапата каде е“, вели фудбалскиот ветеран од ФК „Партизан“ Горан Кадениќ. Тој го предводи тимот на…
По завршувањето на тендерот за поставување на фотоволтаични панели на кој беше избрана фирмата изведувач „Енергом Груп“, потпишан е договорот со кој се официјализира стартот на новиот еколошки проект на…
Женска обредна поворка „Водичарки“ од селото Беранци прогласена  е за културно наследство од особено значење, подкатегорија големо значење, објави Владата на Р.С.Македонија во Службен весник.

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани