2win800x200

Шо рече

Поранешната членка на ДИК, Анета Стефановска од ВМРО-ДПМНЕ, во завршен збор за „Титаник“ кај што е обвинета за гласање по нарачка да се поништи чист прв изборен круг во Струмица на локалните избори во 2013 година, денеска плачеше во Кривичниот суд, пренесе порталот СДК.МК.

„Претседателот на Собранието, Талат Џафери, должи одговор на јавноста, на граѓаните, зошто ја прекина седницата за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски и зошто дозволи да настане неред на синоќешната седница“, напиша на својот фејсбук профил Александар Кирацовски, пратеник и генерален секретар на СДСМ.

Проектот за изградба на прочистителна станица во Битола, ќе започне годинава, а градежните работи ќе завршат до 2021 година. Средствата се обезбедени преку фондовите на ЕУ, рече министерот за финансии Драган Тевдовски, на денешната трибина   „Фер општество, шанса за сите“ што се оджа во Битола. 

Пациентите заболени од хепатит Б од следниот месец ќе ги имаат потребните лекови на позитивната листа, што ќе значи полесен пристап до нив и можност за навремено справаување со болеста. Ова го најави Милан Мишковиќ, од Хепар Центар од Битола, невладина организација која ги штити правата на овие пациенти и води  битка за да им го олесне  животот

-Градскиот превоз  останува 20 денари, тоа е цена што ја донесовме со тарифите пред два месеца. Тој може да се користи од понеделник до сабота  и дел од линиите кои се во недела од градскиот превоз. Ако градскиот превоз го користите двапати денот билетот ќе чини 16 денари. Што се однесува до другите линии ние се обидуваме со одлуките што ќе ги донесеме за населбите кои се блиску до градот, Логоварди и другите да воведеме превоз  и во текот на школскиот распуст , односно автобусот да се обраќа секој ден од понеделник до сабота, а досега имаа во вторник и петок.

„Депонија Мегленци во Битолско е на површина од шест хекатри и е тешко проодна, па не ќе може да се одбрани макар и со десет стражари. Ако се стават во смени тоа би било 30 стражари, а Јавното претпријатие ‘Комуналец’ не е толку богато да постави толку голем број стражари“, рече директорот Панде Богоевски околу предлози на советници  да се вработат повеќе чувари за да се стави крај на влегувањето свињи и диви собирачи на депонијата.

Со мал грант од Балканска Музејска Мрежа, поставена е подлога преку која Н.У. Завод и музеј Битола, своите музејски поставки ќе ги направи подостапни за сите лица. Преку збогатување на музејската веб страна и имплементација на QR кодови се имплементира нов пристап кој го збогатува доживувањето кај секој посетител.

 

Имено, средствата Балканска Музејска Мрежа се употребени за изработка на 14 аудио снимки со нарација на македонски и англиски јазик и 14 видео снимки со интерпретација на знаковен јазик на текстови за 14 експонати од постојаната музејска поставка. До нив може да се пристапи преку специјани изработени и поставени кодови до самите екпонати, кои може да се скенираат со таблети и паметни телефони. Со нивното поставување, еден дел на предметите на постојаната поставка се веќе достапни и за посетителите со оштетен слух и говор, но и за сите посетители на веб страната.

Фотографија од стариот иконостас во соборниот храм „Св. Никола“ во Крушево кој изгорел во 1903 година за време на Илинденското востание, беше објавена денес на фејсбук профилот Крушево.

-Ова е најголемото достигнување на протомајсторот Петре Филиповски Гарката и неговиот зет Димитар Станишев. Но, за жал Гарката на крајот на изработката ослепел, запиша под фотографијата познатиот битолски копаничар Злате Крстевски.

По традиционалните  обичаи, битолчани денеска ги закројуваат лозовите насади.На празнувањето на Св. Трифун, лозарите симболично го полеаа лозјето со вино и ракија за богат род и молба за заштита од град и суша. Го направија адетот, закроjувајќи ги лозите во чест на светителот кој според верувањето е заштитник на лозовите насади и земјиштето што се обработува. Лозарите се молат на Св. Трифун да имаат многу род и здраво грозје, велат битолчани.

vvvvv

 

Промотивно - едукативен и забавен настан „Нула за насилство“ вчера се одржа во ски центарот „Стрежево“ во Нижеполе.
На настанот се презентираше новата страна www.nulanasilstvo.com на тимот „Нула“ со сите нејзини досегашни активности, беше поделен рекламен материјал (брошура) на кој беа наведени целите и идејата на проектот. Исто така на присутните со секој топол напиток им беше поделен стикер со порака против насилството.

По бурните реакции што се појавија во јавноста по донесената програмата на Министерството за култура за финансирање на институциите и манифестациите од национален интерес, се огласи и премиерот Зоран Заев, кој изјави дека дел од донесените одлуки ќе бидат поништени.

Обраќајќи се на македонски јазик пред Рускиот крст во Битола, каде пред 116 години загинал рускиот конзул Ростковски, актуелниот амбасадор на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Бездникин рече дека подготвени се за унапредување на пријателските односи со Република Македонија во различни области, дотолку интензивно, доколку за тоа се подготвени македонските партнери.

Покрај тоа што Општина Битола му го раскина договорот на изведувачот „МС Конструктор“ ДООЕЛ Битола зашто ги пробил сите рокови за реконструкција на улицата „Климент Охридски“, против него ќе бидат преземени и други мерки спогласно законите.

Денеска е пазарен ден во Битола, а тезгите на Градскиот зелен пазар тежат од свежи земјоделски производи, зеленчук и овошје. Повозрасните битолчани пазаруваат , додека помладите  го пијат претпладневното кафе на Широк Сокак и уживаат во прошетките на Градското шеталиште.

p2

 

s 1

p3

s2

p4

s4

p5

s3

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани