2win800x200

Шо рече

Во Скопје, Струмица, Тетово, Битола, Струга ќе се заменуваат нееколошките извори на затоплување по претходно утврдени зони каде што аерозагадувањето е високо , рече заменик министерот за животна средина Јани Макрадули на денешната седница за пратенички прашања.

Градоначалничката Наташа Петровска и денес продолжи со увидот во реконструктивните зафати во битолските градинки, со цел да се видат реализираните проекти и активности, за кои се издвоени средства од буџетот на Општина Битола, но и за тоа како градинките ги трошат сопствените пари.

Директорката на ЈОУДГ „Мајски цвет“ Снежана Тодоровска информираше дека во изминатите неколку месеци извршени се голем број реконструктивни зафати во износ од 5.230.500 денари, од кои 2.910.500 денари се средства од Општина Битола, а биле наменети за набавка на мебел, реконструкција на санитарни чворови и набавка на паравани.

Четири дена нема одговор од Министерството за образование на обвинувањата на директорот Димитар Пипилевски од ОУ „Крсте Мисирков“ од Бистрица дека ќе се реновираат само подрачните училишта на албански јазик што се под ова централно училиште.

-Салата за свадби во Центарот за култура во Битола е простор кој што е предвиден за угостителски објект. Бараме некој кој што би бил заинтересиран да го работи како ресторан, бидејќи Центарот за култура нема лиценца за угостителска дејност.

Под тежината на снегот и од  дождот падна еден од оџаците  во ОУ „Даме Груев“-Битола, додека пак  од пукање на замрзната цевка од водоводна мрежа се случи поплава и во Земјоделското училиште во Битола.  Од средното училиште велат дека се работи на проблемот и до вечер ќе биде решен.

Од Општина Битола,  извршија увид  во ОУ „Даме Груев“ и за апла.мк велат дека засега не е возможна санација на оџакот поради временските прилики, но дека тој не е во функција за затоплување на школото.

Екс градоначалникот Владимир Талески на досегашните аудиции во Народниот театар во Битола никој не одлучил да го земе во претстава, рече директорот на театарот Иван Јерчиќ. На новинарско прашање дали Талески доаѓа на работа и дали зема плата, Јерчиќ рече „ние познаваме многу повеќе луѓе кои ни се далеку од државата, па земат плата, а не одат на работа“.

„Во минатата година сите подели на улогите функционираа на принцип на отворена аудиција, Владимир Талески досега никој не одлучил да го земе во претстава, кога ќе одлучи некој, ќе се појави тој на работното место“, рече Јериќ.

Од ЈП „Пазари“ Битола се категорични дека како организатори на пазарите се против коморски систем на организирање на пазарите .

-Групацијата за зелени пазари е за укинување или одлагање на примената на Законот за трговија на зелени пазари поради ризик од опстанување на пазарите. Групацијата на пазари е против коморски систем на организирање на пазарите.

Градскиот и  Реонскиот  пазар во Битола  располагаат со 702 тезги,  така што во 2018 година се направени договори со 562 тезги, слободни се 140 тезги и од година во година има тенденција на намалување на закуп на тезги на зелените пазари.

Со законот што требаше да стартува на сила услови исполнуваа само 243 закупци од кои  174 земјоделци и 69 невработени. Тоа значи дека ако се примени законот прашање е колку од нив ќе закупат тезги, изјави Владо Атанасовски, директор на ЈП „Пазари“-Битола.

Атанасовски вели дека за овој закон доколку се одложи  треба да се седне на заедничка маса со сите засегнати страни, организаторите на пазари, тезгаџиите, претставници на Министерството за економија и пратениците како предлагачи на законот. По што да се донесе законот во интерес на сите засегнати страни и опстанок на зелените пазари.

Денешниот голем христијански празник Богојавление –Водици со себе ја носи симболиката на повторното раѓање, новите почетоци и ја испраќа пораката на заедништво, меѓусебно почитување и помагање, порача пратеникот и генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски кој денес присуствуваше на богослужбата во црквата Свети Димитрија во својот роден град Битола и на традиционалното фралање на крстот.

Во зимски услови,лизгавите тротоари и коловозни ленти се најчестите фактори кои влијаат на безбедноста на пешаците ,па во овој период од годината ,има чести случаи на повредени лица -пешаци и лица учесници во сообраќајни незгоди, велат од СВР, па ги почитуваат следните совети :

 

-РОДИТЕЛИТЕ И УЧЕНИЦИТЕ НА ПОЧЕТОКОТ НА ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ОД УЧЕБНАТА 2018/2019 ГОДИНА, ПОВЕЌЕ ДА ВНИМАВААТ И БЕЗБЕДНО ДА СЕ ДВИЖАТ ПО НАЈБЕЗБЕДНИОТ ПАТ ОД ДОМОТ ДО УЧИЛИШТАТА И НАЗАД ВО ОВИЕ ЗИМСКИ УСЛОВИ .

Основниот суд во Битола ги закажа првите рочишта за спорот во кој превозници од Битола тужат училишта  од градот за неиплатени фактури за бесплатниот превоз на ученици од септември 2018 година.

Превозот беше регуларан  со петгодишните договори меѓу Општина Битола и превозници, а сега тие договори  се во фаза на раскинување и им поминува отказниот рок кон средината на февруари годинава.

Првото  рочиште е закажано  за 28 јануари за гимназијата „Таки Даскало“, а потоа следуваат судски рочишта во февруари и март за другите средни училишта.

Православните христијани денеска ја слават Василица , а бројни маала низ општина Новаци  синоќа традиционално ги запалија василичарските огнови околу кои во весело расположение , со греана ракија , вино и скара се прослави Стара Нова година и Василица.

Градоначалникот Љубе Кузманоски  ја прослави Василица  со своите сограѓани . Ги посети големите  маалски василичарски огнови  од каде испрати порака  да се негува традицијата и обичаите и да се пренесуваат  на идните поколенија.

“Овие празници како дел од нашата традиција  ни даваат можност  да се собериме сите заедно на едно место , на едно огниште кое симболизира заедништво , единство и сите заедно да ги одбележиме традиционалните вредности кои всушност  се и белег на нашето постоење.Ова зедништво  ги зајакнува меѓусебните  врски во нашата локална заедница. Дружењето со соседите  , пријателите  , блискоста меѓу младите  дава посебно чувство на среќа , задоволство и исполнетост. Да си подаваме рака , да се помируваме , да бидеме единствени и сплотени не само на ваквите празници туку тоа да ни биде секојдневие. На сите граѓани на општина Новаци  и на сите православни верници им ја честитам Стара Нова година и Василица со желби за здравје , среќа и бериќет ”– истакна градоначалникот Кузманоски.

22222

 

1111111

 

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски на денешната прес конференција соопшти дека во Собранието има обезбедено мнозинство од 80 пратеници за усвојување на уставните измени согласно договорот од Преспа.

Градскиот зелен пазар во Битола и Новиот реонски пазар со кои стопанисува ЈП „Пазари“ се комплетно исчистени од снегот за да можат  и продавачите и купувачите слободно да продаваат и пазаруваа за престојните празници.

Општина Битола, хумани луѓе и претпријатија од  градот и оваа година ги израдуваа со подароци и донации  четириесетте ученици во посебните паралелки во ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола. Со овие деца работат дванаесет дефектолози кои постојано посетуваат семинари и ги следат светските трендови за рехабилитација на децата со посебни потреби.

-Голема благодарност до градоначалничката Наташа Петровска која децата ги израдува со новогодишни пакетчиња, велат од ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола.  

Од таму набројуваат дека во овие предновогодишни денови, децата во посебните паралелки беа израдувани со новогодишни пакетчиња и од Здружението на пензионери од Битола, Стопанска банка –Битола, Сокотаб, Лајонс клуб-Битола, како и донации од ФОД-Битола и Синдикатот  на ФОД ДООЕЛ-Битола  предводен од Александар Иванов.

-Исто така им благодариме и на Кромберг и Шуберт-Битола за донацијата на 11 таблети.  Голема благодарност  и до наставниците и учениците од гимназијата „Таки Даскало“, кои со нашите ученици организираа заедничка новогодишна работилница, а  исто така  благодарност и за посетата на младите лајонси, велат директорката Валентина Петреска и тимот дефектолози  од ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола.

49024332 379011019574556 2697095146691887104 n

49059748 1070411163120095 3901674065508696064 n

49101871 2267281253554411 2863740427532500992 n

49126031 320371681935935 7276438098580340736 n

49133127 2027105724045425 7552525021638295552 n

49155140 538208553363973 7128092999078117376 n

49246632 371980296696696 3068386492381396992 n

49206107 2043419802614841 4715687685132386304 n

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани