2win800x200

Шо рече

Ми беше чест и задоволство во изминатите четири години да ви служам. Заедно поминавме многу во историски најтешкиот период за македонското здравство, рече министерот за здравство Венко Филипче пред предавањето на функцијата  на идниот министер Беким Сали, кадар на Алијанса.

„Во овие мигови во Битола се случува евакуација, односно вистински егзодус на населението. Стотици, можеби илјадници возила, во колони се упатуваат кон излезите од градот и бараат безбедно засолниште надвор од него. Цели семејства, заедно со децата, бараат спас во селата, викендиците или кај роднините подалеку од градот. Некои палат логорски огнови и ноќта ќе ја поминат во дружење и со топла ракија.

Чудно е тоа - илјадници луѓе, кои никогаш не читале геофизика или динамика на конструкции, истовремено доаѓаат на една иста, бескорисна идеја. Веројатно поттикнати само од стравот, емоциите, паниката и потсвеста, прават нешто само колку за да се каже дека прават. Би требало да знаат барем две работи.
Прво, најбезбедното место за време на земјотрес е токму станот, доколку живеат во градби изградени во времето на Југославија, според тогашните строги, асеизмички прописи. Никакво возење со лифт или трчање по скали, бидејќи тие се најранливите места во секој објект.
Второ, при главниот удар на земјотресот се ослободува главнината на енергијата. Сите последователни удари (афтершокови) ослободуваат сé помала и помала енергија, како што тектонските плочи наоѓаат нова положба на минимум потенцијална енергија, а раседот се смирува.
Тоа значи дека тоа што бидна - бидна. Сега е бесмислено бекството. Во следните денови ќе има серија афтершокови, коишто ќе можат единствено инструментално да се регистрираат, а единствено посилните ќе ги почуствуваме самите.
Би било добро доколку некој професор од ИЗЗИС излезе на телевизија и ги објасни овие работи, за да се избегне непотребниот метеж и малтретирање на населението“,  напиша професорот Дејан Трајковски на неговиот фб профил. 

„Сопствени средства ЈП 'Стрежево' - Битола инвестира во делот на водостопанската инфраструктура, со единствена цел - реализацијата на сите предвидени проекти на кои што работиме за овозможување зголемување на наводнувани површини, намалување на загубите од вода, трајно решавање на проблемите со наводнување и создавање на услови за рентабилно земјоделско производство. Во тек е реализација на проект за рехабилитација на Главен цевковод СР 11 ( Бистрица - Егри) замена на дотраени цевки фи-500mm со нови дуктилни цевки фи- 600 mm во атарот на село Егри.

Значителен број од пациентите по прележан Ковид19 имаат потреба од физикална рехабилитација поради намалена физичка кондиција, отежнато дишење, продолжена болка, депресија, вознемиреност и намален  квалитет на живот, истакна асс. д-р Билјана Калчовска од Универзитетската клиника за физикална медицина и рехабилитација во неделната онлајн дискусија која ја организираше Лекарската комора на тема „Рехабилитација на пациенти по прележан Ковид19“. Настанот и оваа недела го модерираше претседателот на Лекарската комора, проф. д-р Калина Гривчева Старделова која истакна дека пост-ковид компликации се јавуваат на различни системи на човечкиот организам и дека тие бараат понатамошен стручен третман и лекување.

Војната и диктатурата никогаш да не се повторат, мораме со сета сила да се ангажираме за демократија и толеранција внатрешно, а надворешно, за разбирање и помирување, кажа германската амбасадорка Анке Холштајн на одбележувањето на 103-годишнината на Денот на помирувањето во Првата светска војна. Заедно со францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер и други дипломатски претставници, таа денеска присуствуваше на комеморацијата на француските воени гробишта во Битола и на германските во Прилеп.

 

„Денот на народната жалост е симбол на сеќавање и момент за размислување, емпатија и опомена, разбирање и помирување. Тој е мост кон заедничка мирна иднина на Европа. Заедно се залагаме за тоа што ја прави Европа: мирен, конструктивен, солидарен соживот на народите во Европа во интерес на нашата иднина“, рече Холштајн.

Амбасадорите положија цвеќе на гробиштата каде што се наоѓаат посмртните останки на илјадници војници, учесници во Првата светска војна. Бомгартнер потсети дека пред повеќе од еден век, на ова тло се бореле речиси 400.000 француски војници, а над 70.000 никогаш не се вратиле дома. Загинале во битките, многумина биле погодени од болести, но војната одзела и многу цивилни жртви од овој крај. Битола била на линијата на фронтот, подложена на секојдневни бомбардирања.

 

„Помирени сме врз основа на овие заеднички страдања, во помирена Европска Унија, која продолжува со своето обединување. Минатото и сегашноста треба да ни помогнат да изградиме подобра заедничка иднина. Тоа е смислата на соработката што се обидуваме да ја воспоставиме во Северна Македонија, со цел нејзино неодминливо враќање во европското семејство“, порача Бомгартнер.255591991 604759867615490 7101539911484002991 n

255377174 256326539887474 5367700104689321279 n

256458517 1025404921368525 8899458609289223007 n

Пораки  до верницте да се откажат од гордоста упати митрополитот Петар во говорот по светата литургија што се одржа на големиот христијански празник Митровден во храмот „Св. Димитриј“ во Битола, а со која беа одбележани и 40 години архиересјка служба на г.Петар и 75 години од неговото раѓање. 

„Да се ослободиме од нашата гордост зашто Господ рекол дека гордите не ги поддржува, против гордите е Господ, а гледате, многумина што беа горди во нашаето општество кога мислеа дека стојат паднаа. И ние ако мислиме дека стоиме цврсто, ќе паднеме“, порача владиката.  

На свечената литургија во цркавта „Св. Димитрија“ во Битола служеше и поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, како и други владици. 

 

 

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
© 2021 АПЛА.мк. Сите права се задржани